Jak nam pomóc?

Przelew:

Bank Pekao SA
38 1240 6768 1111 0010 6579 9904

Kod BIC (SWIFT): PKOP PL PW
IBAN: PL 38 1240 6768 1111 0010 6579 9904

PayPal:

Dane fundacji:

Fundacja Koci Zakątek, Wrocław
NIP 8992692671
REGON 021258044
KRS 0000356442

Koty miejskie – fakty i mity

MIT: Z powodu kotów gwałtownie maleje populacja ptaków.
PRAWDA: Koty instynktownie polują na ptaki, ale ich łowność jest niczym w porównaniu z działalnością cywilizacyjną człowieka: wycinanie terenów zielonych, zanieczyszczenie środowiska, itd.
MIT: Kobiety spodziewające się dziecka powinny pozbyć się kota z domu: mogą zarazić się toksoplazmozą, a poza tym kot może być niebezpieczny dla niemowlęcia. PRAWDA: Jeśli kot załatwia się wyłącznie do kuwety, wystarczającym zabezpieczeniem będzie sprzątanie jej w rękawiczkach i dokładne mycie rąk, a najlepiej poproszenie o to na czas ciąży innego domownika. Koty potrafią wspaniale zaprzyjaźnić się z dziećmi, często zostają czułymi opiekunami i pilnują niemowlęcia jak własnego potomstwa. Kontakt dzieci ze zwierzętami chroni je przed alergiami.
MIT: Sterylizacja jest niebezpieczna dla zwierzęcia i skraca jego życie, poza tym to pogwałcenie praw natury.
PRAWDA: Wysterylizowany kot żyje dłużej i nie znaczy pomieszczeń. Mniej kotów wolno żyjących to mniej przypadków cierpień, śmierci dorosłych kotów i kociąt.
MIT: Koty to przebiegłe i nieprzystępne zwierzęta, zainteresowane wyłącznie spaniem i jedzeniem, niezdolne do zaprzyjaźnienia się z człowiekiem.
PRAWDA: Koty potrafią tworzyć głębokie relacje z ludźmi, okazywać im miłość i przywiązanie, a ich obecność w domu wpływa bardzo pozytywnie na samopoczucie i zdrowie człowieka.
MIT: Koty w piwnicy roznoszą pchły.
PRAWDA: Pchły lęgną się w składowiskach starych przedmiotów przechowywanych przez lokatorów w boksach, a koty są ofiarami pcheł podobnie jak ludzie!
MIT: Przyczyną fetoru w piwnicach są przede wszystkim kocie odchody.
PRAWDA: Koty to z natury bardzo czyste zwierzęta i nie załatwiają się w swoich siedzibach, chyba że mają odcięte wyjście z piwnicy: zamknięte okno, usunięta drabinka. Przyczyną fetoru jest często gnicie starych przedmiotów, tkanin przechowywanych latami w boksach oraz zapachy kanalizacyjne.
MIT: Tam gdzie są koty, są i szczury.
PRAWDA: Obecność kotów w piwnicy to najlepsza ochrona przed szczurami: samice szczurów nie zakładają gniazd W miejscach, gdzie Wyczuwają zapach kota!
MIT: Kiedy koty są dokarmiane, przestają łowić myszy i szczury.
PRAWDA: Koty polują na gryzonie z powodu instynktu łowcy, a nie z głodu!
MIT: Koty piwniczne mogą zarazić człowieka niebezpiecznymi chorobami, a zwłaszcza toksoplazmozą.
PRAWDA: Kocie choroby są niebezpieczne przede wszystkm dla kotów. Tylko część kotów jest nosicielem toksoplazmozy; aby się nią zarazić, pasożyt musi być przeniesiony z odchodów kota do przewodu pokarmowego człowieka!
MIT: Otwieranie w zimie okienek piwnicznych powoduje znaczną utratę ciepła i wychładzanie mieszkań.
PRAWDA: W większości budynków rury grzewcze pokryte są specjalną otuliną, zabezpieczającą przed utratą ciepła z powodu warunków zewnętrznych; dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie dla kotów okienka z klapką lub przysłonienie otworu okiennego grubą tkaniną.