Jak nam pomóc?

Przelew:

Bank Pekao SA
38 1240 6768 1111 0010 6579 9904

Kod BIC (SWIFT): PKOP PL PW
IBAN: PL 38 1240 6768 1111 0010 6579 9904

PayPal:

Dane fundacji:

Fundacja Koci Zakątek, Wrocław
NIP 8992692671
REGON 021258044
KRS 0000356442

Szukamy rozwiązań


SZUKAMY ROZWIĄZAŃ

Opiekunowie pozbywający się kota twierdzą, że są w sytuacji podbramkowej i nie widzą innego wyjścia, które prowadziłoby do zatrzymania zwierzęcia. Bardzo często dłuższa rozmowa pokazuje, że jest kilka rozwiązań trudnej sytuacji.

Pamiętaj o jednym: Porzucenie zwierzęcia to najgorsze co możesz zrobić zwierzęciu. Porzucając dajesz mu „w prezencie” śmierć na raty. Kot domowy NIE PORADZI SOBIE na ulicy. Nie zdobędzie właściwej ilości pożywienia, a śmieci, które będzie jadł, zniszczą jego wątrobę i nerki. Będzie przeganiany i bity przez stado nieoswojonych kotów. Nie rozpozna zagrożenia ze strony psa, samochodu czy… innego człowieka.

Schronisko nie jest tak dobrym pomysłem jak Ci się wydaje, szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy placówka przeżywa prawdziwe oblężenie i jest zagrożona epidemią chorób zakaźnych. Koty domowe, które trafiają do schroniska często przestają jeść ze stresu i szybko tracą siły do walki o swoje życie. Schronisko to ostateczność, ale i tak lepsze niż ulica…

Jeśli nie masz pomysłu co począć z kotem podczas wyjazdu, zawsze możesz wynająć petsittera. Obecnie coraz częściej petsitterzy mają umiejętności technika weterynaryjnego i potrafią podać tabletkę bądź zastrzyk, jeśli trzeba. Zdarzają się także oferty opieki nad kotem darmowej lub za naprawdę symboliczną opłatę podczas wyjazdu.

Jeśli zrobiłeś wszystko co w ludzkiej mocy, by rozwiązać problem i w dalszym ciągu twierdzisz, że nie możesz zatrzymać kota, znajdź mu dom i opiekunów, którzy dadzą Twojemu kotu to, czego Ty nie jesteś w stanie mu dać. To nie jest takie trudne!

Trzeba zrobić kotu ogłoszenie – apel o pomoc w znalezieniu nowego domu dla kota, którego opiekun znalazł się w trudnej sytuacji. Umieścić dane kota (wiek, płeć, umaszczenie, charakter, informacja czy jest odrobaczony, szczepiony i wykastrowany) oraz swój numer kontaktowy.

Następnie trzeba postarać się, by ogłoszenie zobaczyło jak najwięcej osób – zamieścić je na popularnych portalach ogłoszeniowych w sekcji „zwierzęta”, portalach adopcyjnych i grupach miłośników kotów. Warto także wydrukować kilka ogłoszeń i umieścić je u weterynarza, w lokalnych sklepach itp.

Dużą pomocą mogą być lokalne fundacje pro zwierzęce, które pomogą nagłośnić apel i na pewno wspomogą radą dotyczącą próby zmiany zachowania bądź leczenia kota. Ale UWAGA! Pamiętaj, że organizacje dysponują bardzo ograniczonymi w stosunku do potrzeb możliwościami przetrzymywania zwierząt, nie mówiąc już o środkach na ich leczenie i utrzymanie. Często nie mają możliwości, aby NATYCHMIAST zabrać kota i przejąć opiekę nad nim.

Dlatego ważny jest – czas. Trzeba dać kotu czas! Zrobić i przypominać ogłoszenia, rozpytywać znajomych i być cierpliwym. Trzeba to zrobić nie dwa dni przed wyjazdem czy przeprowadzką, nie natychmiast, kiedy ktoś z domowników nie ma jeszcze zdiagnozowanej alergii itd.

Pamiętaj, w Twoich rękach jest decyzja o czyimś życiu lub śmierci… Wybierz dobrze!